Gdańsk gospodarzem konferencji EUROMEMBRANE 2027 – pierwsza edycja w Polsce

Polska po raz pierwszy będzie gospodarzem prestiżowej konferencji EUROMEMBRANE, wydarzenia naukowego, które gromadzi międzynarodowych ekspertów z dziedziny technologii membranowych. Organizacja konferencji, która odbędzie się w Gdańsku w dniach 5-9 września 2027 roku, została przyznana Polskiego Towarzystwu Membranowemu (PTMem), które z sukcesem złożyło aplikację konkursową przy wsparciu Politechniki Warszawskiej oraz PCO Symposium Cracoviense.

Technologie membranowe na światowym poziomie

EUROMEMBRANE to międzynarodowa platforma, która pozwala naukowcom, inżynierom i specjalistom na wymianę doświadczeń oraz prezentację najnowszych osiągnięć w dziedzinie technologii membranowych. Szczególną uwagę poświęca się rozwiązaniom stosowanym m.in. w uzdatnianiu wody, odsalaniu, separacji gazów oraz biotechnologii. Wydarzenie organizowane jest co trzy lata przez European Membrane Society (EMS), międzynarodową organizację non-profit, skupiającą ponad 600 specjalistów z 50 krajów.

Długa droga do sukcesu

Pierwsze starania o zorganizowanie konferencji w Polsce rozpoczęto w 2019 roku, jednak pandemia COVID-19 spowodowała opóźnienia w procesie aplikacyjnym. W 2021 roku PTMem złożyło wniosek o organizację konferencji w 2024 roku, ale Polska przegrała z Czechami, gdzie tegoroczna edycja odbyła się w Pradze. Kolejna szansa nadeszła w 2024 roku, kiedy to ponownie złożono aplikację, która tym razem zakończyła się sukcesem, a Gdańsk został wybrany gospodarzem konferencji EUROMEMBRANE 2027.

Silne zaplecze naukowe i organizacyjne

Polska aplikacja konkursowa oparta była na współpracy między Polskim Towarzystwem Membranowym a Politechniką Warszawską, przy wsparciu logistycznym Symposium Cracoviense. Przewodniczącym Lokalnego Komitetu Organizacyjnego został Profesor Maciej Szwast z Politechniki Warszawskiej, a Przewodniczącym Komitetu Naukowego Profesor Wojciech Kujawski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ambasador Kongresów Polskich oraz Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej wsparli aplikację listami rekomendacyjnymi, co podkreśliło znaczenie wydarzenia na arenie krajowej.

Niniejszy artykuł, jak również jego fragmenty, podlegają ochronie prawnej zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa autorskiego. Kopiowanie, powielanie, rozpowszechnianie, bądź wykorzystywanie w jakiejkolwiek formie całości lub części treści artykułu bez uprzedniej, pisemnej zgody wydawcy jest zabronione. W przypadku zamiaru skopiowania całości lub części artykułu, konieczne jest uzyskanie stosownej zgody wydawcy lub wykupienie odpowiedniej licencji. Aby uzyskać zgodę lub licencję, prosimy o kontakt za pośrednictwem formularza kontaktowego.

Udostępnij post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *